Dünya borsa endeksleri, dünya piyasalarında faaliyet gösteren uluslararası, çok yönlü şirketlerin endekslerinden meydana gelir. Uluslararası endeks şirketleri hisse senedi, tahvil, emtia endekslerinin yanında farklı yatırım araçlarına yönelik endeksler oluştururken benzer metodlar uygulamaktadırlar. Bu endeksler menkul kıymet, tahvil, hisse sendi, yatırım fonu ve çeşitli alternatif aktifleri kapsamaktadır. Bu uluslararası şirketlerin oluşturduğu endeksler Avrupa Borsaları, Amerika Borsaları, Asya ve Uzakdoğu Borsaları’ ında işlem görmektedirler. Bu endekslerin bazıları:

Amerika Borsalarında İşlem Gören Endeksler: Dow Jones (ABD), Nasdaq (ABD), NYSE composite (ABD), TURKCELL (ABD), Merval (Arjantin),S&P 500 (Kanada), S&P/TSE 60 Future (Kanada), S&P/TSE 60 Composite (Kanada), Bovespa (Brezilya), All Ordinaries (Avusturya), Meksika Bolsa (Meksika).

Avrupa Borsalarında İşlem Gören Endeksler: BEL-20 (Belçika), AUSTRIA ATX (Avusturya), CAC 40 Future (Fransa) , CAC 40 (Fransa), TecDax (Almanya), XETRA DAX (Almanya), DAX Future (Almanya), GREECE ATHEX Composite (Yunanistan), AEX Future ( Hollanda), DJ EURO STOXX 50 Future (Avrupa), FTSE 100 Future (İngiltere), Swiss Market Future (İsviçre), FTSE 100 (İngiltere), İMKB 100 (Türkiye).

Asya ve Uzakdoğu Borsalarında İşlem Gören Endeksler: Shangai Stock Exchange A Shares ( Çin), Hang Seng ( Hong Kong ), BSE 30 ( Hindistan), Nikkei 225 (Japonya), Dow Jones SAFE Pakistan (Pakistan), Strais Times (Singapur) , Kospi (Güney Kore), SET (Tayland), Twain Weighted (Tayvan).

Tüm bu endekslerden en büyük ve en fazla işlem gören yani kısacası en popüler olanları: NASDAQ 100 (National Association of Securities Dealers Automated Quotation) (ABD), Dow Jones 30 (ABD), CAC 40 (Fransa), FTSE 100 (İngiltere), S&P 500 (Kanada), DAX 30 (Almanya) olarak sıralanabilir.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası İMKB 100 (ulusal 100 ) ,İMKB 30 endeksi, İMKB 50 endeksi dünya borsaları endeksleri kapsamında Avrupa Borsalarında işlem görmektedir.

Eskiden çok az yatırımcının bildiği ve yatırım yapabildiği dünya borsa endeksleri günümüzde Forex Piyasası dâhilinde, dünya borsa endeks fiyatları üzerinden alım – satım yapılarak işlem görmektedir. Online bir işlem platformu ile Uluslararası 28 borsada işlem gören yaklaşık 500.000 menkul kıymete, hisse senetlerine, yatırım fonlarına ve alternatif aktiflere ulaşılabilmektedir. Faiz ve döviz kurundan etkilenerek değer kazanıp / değer kaybeden bu endeksler çeşitli analizler, grafikler, tablolar ile takip edilebilmekte, işlem öncesi yapılan çeşitli analizlerle değişikliklerin yönü ön görülebilmektedir.